Spouštíme tester rychlosti verze 4.0
S velkou radostí jsme po měsících vývoje spustili nový tester. Těšit se můžete na spoustu novinek včetně nových metrik, reportů a nových grafů.
S velkou radostí jsme po měsících vývoje spustili nový tester. Těšit se můžete na spoustu novinek včetně nových metrik, reportů a nových grafů.
Metrika Interaction to Next Paint je přísnější než zastaralá FID. Optimalizace této metriky může zabrat i několik měsíců práce, proto je nejlepší čas se jí zabývat právě teď.
Náš oblíbenec Harry Roberts přináší text, jak zlepšit LCP. Připravte se na propočítávání velikostí, jelikož od verze 112 Chrome ignoruje obrázky s nízkou informační hodnotou.
Radek Šír se zúčastnil konference slavného Smashing Magazine, aby pro vás posbíral vědomosti kolem optimalizace rychlosti. Andy Davies ze SpeedCurve na místě mimo jiné ladil metriku INP a vy se díky Radkovi dozvíte, co pěkného tam ukazoval.
Pěkná případovka z Yahoo! JAPAN News založená na optimalizaci rychlosti pomocí BFcache (Back/forward Cache), se kterou si u klientů nyní také hrajeme. Kromě nárůstu příjmů z reklamy test ukázal, že se zvýšil počet zobrazení stránek na mobilech o 2,26 %.
Long Animation Frames API je návrh na inovaci aktuálního Long Tasks API. To slouží ke strojové identifikaci dlouhých úloh (long tasks) v JavaScriptu. Nové API zásadně rozšiřuje možnosti, které mohou být užitečné např. k optimalizaci metriky INP.
Metrika Kumulativní posun layoutu je už dlouho součástí Core Web Vitals. Umí změřit nechtěné posuny layoutu, a Radek Šír ji umí optimalizovat. Čtěte jeho článek, který vám mimo jiné ukáže, jak zlepšit skóre CLS na vašich webech.
Tohle je velmi zajímavá, navíc pravidelně aktualizovaná přednáška o vlivu JavaScriptu na rychlost. Autor? Addy Osmani, kdo jiný taky. Vývojářům doporučujeme podívat se, jak má JS stále více negativní vliv na performance webových stránek a co se s tím dá dělat.
S novou metrikou INP vám nedáme pokoj. Protože nemůžeme. V článku nazvaném „Interaction to Next Paint: What SEOs need to know“ se na metriku interaktivity dívají lidé z Wix očima expertů na SEO. V čem je jiná než FID? Jak ji optimalizovat?
Z naší dílny je další článek, který shrnuje důležité informace ohledně metriky Largest Contentful Paint. Navíc přidáváme také zkušenosti z naší praxe a možnosti optimalizace.
Formát GIF je důležitá součást webových technologií, ale aktuálně je s námi již 36 let. Existuje modernější a úspornější formát pro animované obrázky? Krátká odpověď zní: ano. Pro porovnání formátů WebM, AVIF, MP4 a WebP čtěte článek níže.
Harry Roberts se pustil do obhajoby užití DOMContentLoaded, i když je aktuálně moderní využívat především uživatelské UX metriky. DOMContentLoaded totiž nabízí užitečné informace o načítání stránky a pomáhá odhalit problémy s asynchronním kódem.
Martin Michálek sepsal deset tipů na novinky ohledně rychlosti webů. Těšit se můžete na praktické ukázky kódů a informace o size-adjust, priority hints, BF cache nebo stále málo používané formáty obrázků WebP/AVIF.
Pořadí prvků v <head> řešil před několika měsíci Harry Roberts a téma to bylo poměrně velké. Nyní vzniklo rozšíření do Google Chrome od Ricka Viscomiho, které vám pomůže pochopit ideální pořadí prvků, a zároveň graficky vyznačuje současný stav na stránce.
Ve SpeedCurve připravili obsáhlé srovnání rychlosti načítání různých webů. Podívat se můžete na weby dle zaměření, lokality a jednotlivých metrik. Jak si například vedly evropské zpravodajské weby, včetně Novinek.cz, v metrice LCP?
Přemýšleli jste někdy, který český e-shop je nejrychlejší? Mohou být dostatečně rychlé i velké e-shopy? A jak dopadl váš e-shop? Odpovědi na tyto otázky najdete v nejnovějším příspěvku na blogu PageSpeed.cz.
Google oznámil zásadní změnu v Core Web Vitals. Metriku First Input Delay v březnu 2024 nahradí Interaction to Next Paint (INP). Tato metrika bude lépe reflektovat vliv JavaScriptu na prohlížení již načtené stránky.
Identifikace problémů s metrikami Core Web Vitals bude nyní zase jednodušší. Rozšíření pro Chrome s názvem Web Vitals nově zobrazuje informace o metrice INP, dále vylepšuje logování do konzole u všech metrik.
Vývojářům stále chybí znalosti týkající se testování Core Web Vitals v prohlížeči, tyto dovednosti jsou přitom stejně důležité jako umění dobře implementovaných funkcionalit. Zuzana Šumlanská v článku na našem blogu rozebírá, proč nepoužívat k testování Lighthouse, ale raději se zaměřit na Dev Tools.
Zhruba od 6. dubna 2023 změnil Google pravidla pro vyhodnocování LCP prvku, a tím výrazně omezil možnost dělat různé hacky pro tuto metriku. Obrázky, které mají méně než 0,05 bitu obrazových dat na pixel, nejsou LCP prvky. Týká se to nejčastěji velkých a jednoduchých obrázků přes celý viewport nebo zástupných obrázků.
WebExpo bylo krásné a bylo intenzivní. Martin Michálek shrnul své dojmy z letošní konference, přičemž se zaměřil na přesah do rychlosti. V článku rozebírá zajímavé přednášky Harryho Robertse a Scotta Jehla a přidává postřehy z vlastní prezentace o metrice Cumulative Layout Shift.
Na vývoji našeho testeru neustále pracujeme. Ve verzi 3.1 přinášíme možnosti úpravy nastavení testů, nových typů domén a vylepšení e-mailových reportů. Přidali jsme také možnost stažení výsledků ve formátu JSON pro nástroj Lighthouse a odstranili zastaralé metriky.
Při pohledu do changelogu nového Safari 16.4 se zaraduje srdíčko mnoha vývojářů. Z hlediska rychlosti webů přibyla vlastnost font-size-adjust a atribut loading=”lazy” pro iframe.
Single page aplikace mohou být značným přínosem a nabídnout plynulejší zážitek uživateli. Na druhou stranu vytvářejí výzvy při měření Core Web Vitals, jelikož „soft“ navigace nebyly chápány jako unikátní návštěvy stránek. Nový Chrome 110 přidává experimentální možnost CWV na SPA měřit lépe.
Brotli a GZIP jsou nejrozšířenější druhy komprese CSS, JS a dalších souborů. Věděli jste ale, že můžete nastavit také úroveň komprese? Čím vyšší úroveň, tím vyšší datová úspora, ale také vyšší náročnost na výpočetní výkon a čas. Jak zvolit nejefektivnější úroveň komprese jsme sepsali do článku.
Google přichází s novou verzí nástroje Lighthouse, které se projeví ve verzi Chrome 112. Z výpočtu LPS nově mizí metrika TTI, naopak metrika CLS zvyšuje svůj podíl na výpočtu na 25%. Toto a mnoho dalšího již brzy ve vašich prohlížečích.
Aktuálně máme dvě možnosti, jak prioritizovat soubory na webu. Buď pomocí preloadu, nebo priority hints. Zdánlivě jde o podobné techniky, ale je dobré znát jejich rozdíly, které popisuje článek Kevina Farrugia.
Minulý rok byl pro PageSpeed.cz ostrým startem. Více než dříve jsme poskytovali poradenské služby zaměřené na optimalizaci rychlosti webu a rozvíjeli vlastní tester rychlosti. O dalších úspěších si můžete přečíst na našem blogu.
Během testování rychlosti webů může v Performance tabu člověk narazit na spoustu problémů, které potřebuje ukázat kolegům. Přinášíme vám tip, jak jednoduše naměřený profil nahrát na web a URL pohodlně sdílet.
Vývojáři z Chrome DevRel týmu dali dohromady množství doporučení, která podle nich budou nejefektivnější pro optimalizace rychlosti v roce 2023. Přečíst si můžete o fetchpriority, bfcache a dalších cestách, jak zrychlit web.
V tomto článku se podíváme na některé vlastnosti, techniky nebo nástroje, které nás v roce 2022 nejvíce zaujaly. Těšit se můžete na Early Hints, projdeme změnu výpočtu metriky CLS, CSS vlastnost size-adjust a další novinky.
Negativní vliv na rychlost webu mohou mít i rozšíření prohlížeče. A to velký. Nástroj Chrome Extension Performance Lookup vám ukáže, jaký vliv má při načítání webových stránek 1 000 nejpoužívanějších rozšíření prohlížeče Chrome.
Dostává se nám do rukou stále více materiálů k experimentální metrice INP. Tentokrát od vývojářů z Google, kteří radí krok za krokem, jak postupovat při optimalizaci. Předpokládá se, že tuto metriku Google zařadí v roce 2023 do Web Vitals.
Na konci října jsme se zúčastnili konference Perf.now() v Amsterdamu. Celkem jsme slyšeli 14 přednášek a nejlepší dle našeho názoru měli Harry Roberts, Ivan Akulov nebo třeba Nolan Lawson. Celý seznam a podrobnosti v našem článku.
Pokud chcete ladit rychlost, ale záložka Performance v Chrome DevTools vám přijde složitá, zkuste Performance Insights. Ten zobrazuje jenom nejrelevantnější informace, především týkající se Web Vitals. Podrobný návod, jak nástroj používat, sepsali na webu Chrome Developers.
Od roku 2009 je prosinec měsícem, ve kterém vychází Web Performance Calendar. Tento rok nebude výjimkou a od 1. prosince se můžete těšit každý den na text o rychlosti. My věříme, že si zde přijdete na své.
Nestačí vám LCP? Měřte vykreslení vlastního vybraného elementu. K tomu slouží Element Timing API, kterým můžete z prohlížečů vycházejících z jádra Chromium označit element, jehož moment vykreslení vás zajímá. Kdy je vhodné jej použít a jaká omezení to má?
Web Almanach přišel s jedním ze svých pravidelných shrnutí. Tentokrát se týká JavaScriptů třetích stran. Věděli jste, že 94 % mobilních stránek využívá alespoň jednu třetí stranu?
Rozdíl mezi webfontem z designu vašeho webu a systémovým fontem může způsobovat nechtěné posuny layoutu. Naštěstí je pro zde pro tyto situace nová CSS vlastnost size-adjust a tento nástroj, který vám usnadní implementaci.