Tipy a novinky ze světa rychlosti vol. 2

25. 11. 2020

Article

Tentokrát nahlédneme do světa Next.js a zhodnotíme si HTTP/3. Ve Woltu vymysleli plugin s názvem BlurHash, tak si rozebereme, k čemu je to dobré a do diářů si na příští rok vyznačíme červeně měsíc květen.

Next.js conf

Na Next.js konferenci byla představena nová 10 verze tohoto populáního React frameworku, který přináší několik zajímavých novinek. První z nich jsou vlastní performance metriky, souhrnně nazývané jako RES - real experience score.

Druhou zásadní novinkou je Image komponenta, která má řešit všechny běžné neduhy s obrázky spojené. Na druhou stranu je vývojáři kritizována, že jde o “black box” bez kontroly. Podrobněji vše rozebíráme ve videu níže.

HTTP/3

Google implementoval již třetí verzi protokolu pohánějící naše weby. Zlepšit by se měla datová propustnost a latence. Naopak se upustilo od prioritizace zdrojů.

BlurHash

Pokud vás stejně jako designéry z Woltu nebaví nudné šedé načítací plochy, můžete zkusit jejich nejnovější plugin BlurHash. Na druhou stranu pozor na celkovou dobu času dekódování, kterou BlurHash spotřebuje.

Core Web Vitals jako parametr pro výsledky vyhledávání

Květen 2021 bychom si měli pečlivě poznamenat do diářů. Google oznámil, že od tohoto data začne zahrnovat Core Web Vitals jako parametr pro řazení výsledků vyhledávání. Vývojářům tedy zbývá poslední půlrok rychlost webů vyladit.

Všechna témata jsme podrobně rozebrali na našem livestreamu Na rychlosti záleží, ze kterého přinášíme sestříhaný záznam.

![](/uploads/novinky-cover-2.jpg)
Zuzana Šumlanská

Zuzana ŠumlanskáKonzultantka rychlosti pro naše klienty a seniorní kodérka v SUPERKODERS. Píše na našem blogu a připravuje newsletter.

Jak je rychlý váš web?

Jak rychlý je váš web v porovnání s vaší konkurencí? To zjistíte
pomocí našeho online testeru.

Další související články k tématu

Tipy a novinky ze světa rychlosti  vol. 1

Tipy a novinky ze světa rychlosti vol. 1

V našem novém pořadu „Na rychlosti záleží“ chceme každý měsíc přinášet zajímavá témata z oblasti zrychlování webu.Číst dále

Test: je lepší hodně malých CSS souborů nebo jeden velký?

Test: je lepší hodně malých CSS souborů nebo jeden velký?

V týmu PageSpeed.cz máme hned několik „evergreen“ diskuzí, na kterých se neshodne celý tým. Jedná z věčných otázek zní: Je rychlejší mít hodně malých CSS souborů rozdělených po komponentách, nebo jeden velký? Číst dále

Stopa PageSpeed.cz na WebExpo 2022

Stopa PageSpeed.cz na WebExpo 2022

Na letošním WebExpu nemohla chybět výprava PageSpeed.cz, navíc si náš Michal Matuška střihl v angličtině přednášku na téma „Optimising Core Web Vitals With Web Fonts”.Číst dále